“Tryptyk Narodowy” – wydarzenie artystyczne Agnieszki Morysiak, odbyło się 11 czerwca w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Odsłonięto trzy obrazy, nawiązujące do historii Polski.

Tryptyk podziwiali przedstawiciele znamienitych muzeów w Poznaniu. Warto nadmienić nazwiska jak pan Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, pan Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pan profesor Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

“Sztuka, z którą mamy tutaj do czynienia jest sztuką refleksyjną. Moim zdaniem jest to inne spojrzenie na dzieje narodu. Wiemy, że tego typu sytuacje nie działy się w każdym dniu Powstania (Wielkopolskiego). Ale zgody było wystarczająco dużo, aby wspólny wysiłek mógł zaistnieć. Pojawiali się mężowie stanu, jak chociażby Ignacy Paderewski, który mając jasno określone poglądy, potrafił jednoczyć wokół siebie tych, którzy brali się, jak te orły, do bratobójczych sporów.” – powiedział na zakończenie Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *