Właśnie do mnie dotarła wspaniała wiadomość. Obrazy Tryptyku Narodowego w ramach depozytu muzealnego, dołączą do jednej ze stałych i głównych wystaw prezentowanych w Muzeum Niepodległości w Warszawie – wystawy „POLONIA RESTITUTA. O niepodległość i granice 1914-1920”

Obrazy składające się na Tryptyk znajdą się tam bardzo zacnym gronie,  w gdyż w części wprowadzającej do wystawy bardzo ważną rolę odgrywają obrazy wybitnych polskich malarzy – Jacka Malczewskiego, Antoniego Kozakiewicza, Ludomira Benedyktowicza, Maksymiliana Gierymskiego czy Jana Styki. Wszystkie one pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

A sama wystawa właśnie otrzymała nową aranżację plastyczną, gdzie odwiedzający mogą prześledzić wszystkie etapy walki o niepodległość. Można zobaczyć bogatą kolekcję biżuterii patriotycznej, oznak formacji wojskowych, popiersia, medale polskich polityków i wojskowych. Jest tam także cenny zbiór broni, mundurów oraz wyposażenia. Są także pamiątki i dokumenty dotyczące konferencji pokojowej. Wiele z nich to unikaty na skalę europejską.

22 stycznia 2022r. mieliśmy wielką przyjemność przekazać obraz „Ułani Wielkopolscy 1919”,   nowemu właścicielowi, który wylicytował go w szczytnym celu.

Właścicielem obrazu jest Krzysztof Ratajczak sołtys Sołectwa Rosnówko w gminie Komorniki, znajdującej się w województwie wielkopolskim.

Obraz został wylicytowany podczas aukcji charytatywnej na rzecz budowy Pomnika Chwały kawalerii i Artylerii Konnej, który stawiany jest na polu zwycięskiej, największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku – bitwy pod Komarowem.

Ułan, który nam towarzyszył w spotkaniu, to Pan Bartosz Wachowiak – Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania.

Od 27 grudnia 2021 r. w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości przy Al. Solidarności 62 w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów) prezentowany był Tryptyk Narodowy mojego autorstwa.

Są to obrazy: „Oto Polska”, „Powstanie Wielkopolskie 1919”, „Pojedynek pod Komarowem 1920”.

Tryptykowi towarzyszył niedawno ukończony obraz „Ułani Wielkopolscy 1919”, który to obraz został wystawiony w ostatnim czasie na licytację, z której środki zostały przeznaczone na budowę pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej i ma już szczęśliwego nabywcę i ofiarodawcę.

Tego samego dnia, bezpośrednio po wernisażu odbyła się konferencja historyczna „Wokół Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Historia, teraźniejszość, przyszłość”. Jej celem było przybliżenie społeczeństwu polskiemu historii i tradycji tego zwycięskiego zrywu narodowego. Jak pamiętamy, Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

“Tryptyk Narodowy” – wydarzenie artystyczne Agnieszki Morysiak, odbyło się 11 czerwca w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Odsłonięto trzy obrazy, nawiązujące do historii Polski.

Tryptyk podziwiali przedstawiciele znamienitych muzeów w Poznaniu. Warto nadmienić nazwiska jak pan Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, pan Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pan profesor Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

“Sztuka, z którą mamy tutaj do czynienia jest sztuką refleksyjną. Moim zdaniem jest to inne spojrzenie na dzieje narodu. Wiemy, że tego typu sytuacje nie działy się w każdym dniu Powstania (Wielkopolskiego). Ale zgody było wystarczająco dużo, aby wspólny wysiłek mógł zaistnieć. Pojawiali się mężowie stanu, jak chociażby Ignacy Paderewski, który mając jasno określone poglądy, potrafił jednoczyć wokół siebie tych, którzy brali się, jak te orły, do bratobójczych sporów.” – powiedział na zakończenie Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Plakat wydarzenia artystycznego Tryptyk Narodowy
Plakat wydarzenia artystycznego Tryptyk Narodowy

Wręczenie odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odbyło się 2 maja 2018 roku na dorocznym Walnym Zjeździe Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej w BWA (Biuro Wystaw Artystycznych) w Pile.