Publikacje

Regulamin konkursu Kobieta w sztuce

agnieszka morysiak

Tryptyk Narodowy Agnieszki Morysiak

Agnieszka Morysiak to artystka, która ceni ponadczasowe tematy i piękno, a w swoich pracach potrafi kultywować ideały patriotyczne. „Tryptyk Narodowy” był wydarzeniem wyjątkowym, bo przybliżył gościom znaczące wydarzenia dla Polski i pokazał, że tematy historyczne mogą być ważnym źródłem inspiracji artystycznej. – str. 94 (Po godzinach)

Relacja z wydarzenia artystycznego Tryptyk Narodowy Agnieszki Morysiak

11 czerwca w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się wydarzenie artystyczne Agnieszki Morysiak zatytułowane “Tryptyk Narodowy”, na którym zostały zaprezentowane trzy obrazy, nawiązujące do historii Polski.

Na wydarzeniu byli i obrazy podziwiali przedstawiciele sektora kultury. Warto nadmienić takie nazwiska jak pan Tomasz Łęcki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, pan Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pan profesor Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

Relacja z wydarzenia artystycznego Tryptyk Narodowy

Co czyni dzieło “Tryptyk Narodowy” ponadczasowym to powrót do klasycznej techniki malarskiej oraz wybór tematów, które są ważne dla Polski z perspektywy historycznej. Artystka uwieczniła wydarzenia, które według niej nie uzyskały jeszcze należnego miejsca w kulturze.

Katalog Tryptyk Narodowy

Katalog Wydarzenia Artystycznego Tryptyk Narodowy

Tryptyk Narodowy tworzą trzy płótna: „Oto Polska”, „Powstanie Wielkopolskie” oraz „Pojedynek pod Komarowem 1920”. Obrazy wspaniale upamiętniają zwycięskie momenty w polskiej historii. Malarstwo o mocnym przekazie patriotycznym pozwala wrócić do wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Heroicznych bitew, które przepełniają dumą i radością. Wszystkie trzy obrazy nawiązują do motywu walki z zaborcami. Historyczne sceny w interpretacji artystki ukazują konflikty zbrojne, pojedynki okupione ludzkim życiem, krwią i trudem. Polska przez lata zmagająca się z agresją obcych mocarstw inspiruje do walki o wzniosłe ideały, wolność i niepodległość. Nieistniejący niegdyś kraj jawi się dziś jako kraj niezwyciężony.

tvp 3 logo

W Poznaniu odsłonięto Tryptyk Narodowy Agnieszki Morysiak

Wielowymiarowe dzieło inspirowane jest historią Polski. Obrazy znajdują się w zabytkowej przestrzeni Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Historia Polski jest jak żyzna ziemia, z której czerpię inspirację. Drzewo bez korzeni nie może wzrastać mocne i wysokie. Podobnie rzecz ma się z ludźmi. Sztuka też może uczyć powrotu do korzeni. Mam nadzieję, że Tryptyk będzie dla Państwa źródłem siły i inspiracji.

2021: Tryptyk Narodowy – wydarzenie artystyczne Agnieszki Morysiak | TVP HISTORIA

Ponadczasowe tematy w malarskiej interpretacji, doskonały warsztat i historyczne przesłanie cechują klasyczne obrazy Agnieszki Morysiak. Już 11 czerwca 2021 roku odbędzie się wydarzenie artystyczne, podczas którego będziemy mogli podziwiać Tryptyk Narodowy — wielowymiarowe dzieło inspirowane historią Polski. Obrazy będą pokazane w zabytkowej przestrzeni Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

2021: Tryptyk Narodowy Agnieszki Morysiak | Radio Poznań

Tryptyk Narodowy tworzą trzy płótna: „Oto Polska”, “Powstanie Wielkopolskie” oraz „Pojedynek pod Komarowem 1920”. Obrazy wspaniale upamiętniają zwycięskie momenty w polskiej historii. Malarstwo o mocnym przekazie patriotycznym pozwala wrócić do wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Heroicznych bitew, które przepełniają dumą i radością. Wszystkie trzy obrazy nawiązują do motywu walki z zaborcami.

2020: Agnieszka Morysiak -Wywiad | Post Scriptum

Warszawianka z urodzenia, malarka ludzkich osobowości i zachowań, natury ożywionej i martwej, zamykająca ruch i emocje w obrazie, jak w kadrze filmu. Realistka otwarta na poszukiwanie i poznawanie nowych form, posługująca się równie zręcznie techniką olejną jak i pastelową. Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczona odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Kto mnie nie zna, nie powiedziałby, że maluję. Mam zamiłowanie do nauk ścisłych, uwielbiam porządek i pełną organizację.

2017: Oto Polska – malarstwo Agnieszki Sakiewicz | Wspólna sprawa

Od publikacji ostatniego numeru „Wspólnej Sprawy” minął czas na tyle krótki, że sądziłam, iż nic się szczególnego nie wydarzy oprócz kolejnych planów na scenerie obrazowe. A jednak nie. Ku mojemu zdumieniu zostałam niczym huraganem wypchnięta z moich cichych zakątków pracowni prosto na drogę, i to nie tylko dzięki „Wspólnej Sprawie”, więc dzisiaj ponownie zapraszam do lektury.

2016: Wszystko zaczyna się wydarzać – Agnieszka Sakiewicz | Wspólna Sprawa

Od dzieciństwa miałam zamiłowanie do wszelkich prac plastycznych: malowanie, rysowanie, wyklejanie, lepienie z plasteliny, modeliny. Z czasem zaczęło się klejenie budowli z papieru i malowanie ich farbami olejnymi, obszywanie lalek. Były również rzeźby z kawałów drewna znalezionego w lesie. Rysowałam wszystkim na wszystkim (z wyłączeniem ścian w domu), w szkole, w czasie odrabiania lekcji, w przerwach i na wakacjach. Rysowałam i malowałam dla koleżeństwa, stworzyłam własną czcionkę artystyczną.